Anasayfa » Mimari Tasarımlar » Gönye Tasarım’dan çevreci projelerle sürdürülebilir yaşam tarzı!
Gönye Tasarım’dan çevreci projelerle sürdürülebilir yaşam tarzı!

Gönye Tasarım’dan çevreci projelerle sürdürülebilir yaşam tarzı!

Pek çok markalı projenin iç mekanlarını dizayn eden Gönye Proje Tasarım kurucuları Mimar Yelin Evcen ve İç Mimar Gönül Ardal, çevreci bir bakış açısını tasarımlarına dahilinde ederek kullanıcılara sürdürülebilir islakam tarzları sunuyor.
Çözüm ortağı olduğu inşaat ve gayrıtaşınır yatırım şirketleri ile birlikte rezidans, toplu konut ve ofis projeleri kafata olmak üzere birfazla iç mimari çkırmızıışmaya imza atan Gönye Proje Tasarım kurucuları Mimar Yelin Evcen ve İç Mimar Gönül Ardal, tasarımlarını çevresel kriterleri dikkate alarak sürdürülebilir iç mekan anlayışı ile biçimlendiriyor.

İç mekanların çevresel kriterlerle ele kırmızıınmasının sürdürülebilir mimarlık dahilin en önemli ve vazgeçilmez adımlarından biri olduğunu öne süren iki ortak, projelerinde üretimden nakliyeye, montaj aşamasından kullanıma kadar olan bütün süreci analiz ederek, insan sağlığına ve çevreye zarar vermeyecek nitelikte malzemeler kullanıyorlar.

Yeni kuşak rezidans, toplu konut ve ofis projelerinin ‘lüks’ islakam tarzını vurgulayan yaklaşımlarının çevreci bir bakış açısıyla yorumlanabileceğini dile getiren Mimar Yelin Evcen, lüksün çağımızda arkaık şuursiz tüketim ve israf seviyesinde olmaması gerektiğine, ‘lüksmüş gibi görünen’ ile ‘gerçek lüks’ün bir noktada ayrılmasının önemine inanıyor: “Lüksün yeni tanımı iyi tasarlanmış, teknolojiyi kullanarak konforu sağlarken çevreye de saygılı kalabilen, ihtiyaca tarafıt verebilen olmalı. Konfordan çok taviz vermeden de çevreci olunabiliyor. Birfazla Avrupa markası ve şuurli yerli markalar, lüks olarak tanımlanan ürünleri bu kriterlerde tasarlıyor. Örneğin, hava basıncını kullanarak su tüketimini azaltan armatürler, kullanım esnasında suyun az aktığını hissetmemenizi sağlıyor. LED aydınlatmalar da bu konuda çok önemli bir yere sahip; LED sayesinde aydınlatma açısından konfor, şıklık ve ekonomi bir arada sağlanabiliyor.”

“Sürdürülebilir iç mekanlarda en önemli konu malzeme seçimi…”
Nidapark Seyrantepe, Nidapark kafaakkent, Daire Kartal projeleriyle Leed sertifikasına aday olan Gönye Proje Tasarım’a göre, sürdürülebilir iç mekanlar dahilin kullanılacak malzemelerin seçiminde sürdürülebilirlik kriterlerine uygun ürünler veren markaların ürünlerinin tercih edilmesi önemli bir kolaylık. Mümkün olduğunca yakın çevreden tedarik edilmiş, üretim, nakliye ve montaj aşamalarında sürdürülebilirlik kriterlerine uyulmuş ürünlerin kullanılması çevreye zarar vermeyen iç mekanların tasarımındaki önemli adımlardan biri.

İç mekanda sürdürülebilirliği en çok etkileyen konuların başında gelen su tasarrufuna dikkat etmek, kullanılacak bütün armatür ve rezervuarları su tüketimini en üye indirgeyen ürünler arasından seçmek, aydınlatma armatürlerinde de tercihi enerji verimliliği yüksek ürünlerden yapmak en çok dikkat edilmesi gereken noktalar olarak öne çıkıyor.

Gönye Tasarım ortakları ayrıca Leed ve Bream gibi sürdürülebilirlik ile ilgili kapsamlı sertifika sistemlerinin kriterlerinin iç mekanlardaki uygulamaları dahilin mutlaka danışman firmalardan destek kırmızıınması gerektiğine inanıyor.

“Çevreciliğe verdiği önem, yatırımcı firmaların vizyonunu gösteriyor…”
İç Mimar Gönül Ardal, sürdürülebilirlik ilkelerine uygun olarak yapılan mimari ve iç mimari projelerin yatırımcıdan çok dahilinde islakayanlara ekonomik geridönüş sağladığını, bu nedenle de yatırımcıların bu konuda daha hassas davranmalarını sağlayabilmenin ancak kullanıcı talepleriyle mümkün olacağını şu sözlerle dile getiriyor: “Türkiye’nin geneline bakarsak ne ovak ki sürdürülebilirlikle ilgili pozitif bir tablo görmek mümkün değil. ama bu bilincin yavaş da olsa oluşmaya kafaladığını ümit ediyoruz. Sürdürülebilirlik, yatırımcıların öncelikleri arasında yer almıyor; ancak bu konuda örnek teşkil eden firmalar ve bu firmaların ayrım yaratan projeleri mutlaka diğerlerini de etkileyecektir, diye düşünüyoruz. Kullanıcıların da bu bilinci taşıyarak yatırım yapacakları veya islakayacakları binalar dahilin tercihlerini sürdürülebilirlik sertifikasına sahip projelerden yana yapmaları başka yatırımcıları da mutlaka tetikleyecektir.”

cemiyet olarak ‘göçebe’ anlayışımızı arkaık bir kenara bırakarak bulunduğumuz toprakları, üstündeki ve altındaki bütün değerleri yok etmeden kullanmayı öğrenmemiz gerektiğini savunan Gönye Proje Tasarım “Kaynaklarımız tükendiğinde gidecek kafaka bir yerimiz bulunmayacak; varsa da orası ‘bizim’ memleketimiz olmayacak. Bu nedenle sadece tüketerek değil, aynı zamanda üreterek de islakamalıyız” mesajını veriyor. 

Yazar Hakkında: Gurmelgyo
Emlak Haberleri
Menü özelliğini panelden aktif etmeniz gerekmektedir. (Footer Menü 1)
Projeler Haberleri
Menü özelliğini panelden aktif etmeniz gerekmektedir. (Footer Menü 2)
Güncel Haberler
Menü özelliğini panelden aktif etmeniz gerekmektedir. (Footer Menü 3)
Diğer Kategoriler
Menü özelliğini panelden aktif etmeniz gerekmektedir. (Footer Menü 4)
Tema Tasarım | Osgaka.com