Anasayfa » Mimari Tasarımlar » İşte Kristal Kule’nin öyküsü!
İşte Kristal Kule’nin öyküsü!

İşte Kristal Kule’nin öyküsü!

Dünyaca ünlü tasarımcılar Henry N.Cobb ve Jose Bruguera, Finansbank Kristal Kule’nin öyküsünü anlattı.
Dünyanın farklı noktalarında bulunan birfazla önemli yapının projesini hazırlayan Henry N. Cobb ve Jose Bruguera, İstanbul Teknik, Yıldız Teknik, Mimar Sinan ve Özyeğin Üniversitesinden öğrencilerle Finansbank Kristal Kule’de bir araya geldi. Henry N. Cobb ve Jose Bruguera, öğrencilere projesini çizdikleri Finansbank Kristal Kule ve metropollerle özdeşleşmiş başka yapıları hakkında da bilgi verdi. 

Geometrik şekilleri bütün projelerinde ustaca kullanmalarıyla dünya çapında haklı bir üne kavuşmuş olan Henry N. Cobb ile Jose Bruguera, özgün ve sade tasarımıyla İstanbul’un yeni sembol binalarından biri olan Finansbank Kristal Kulenin tarafı sıra Louvre Müzesi Cam Piramit, Hong Kong Bank of China Tover’ın da projelerini çizdi. Jose BRUGUERA Henry N. Cobb Finansbank’ın Kristal Kule projesine kafalarken önlerinde 2 sorun olduğunu belirtti.

Henry N. Cobb, “Biri, projenin konumu. Bir diğeri de şöhretini hak etmesi gereken biryapı yapmamız gerektiğiydi. şark-batı yönünde ince dar bir arsamız vardı. şark tarafı iş dünyasına bakarken batı tarafı henüz kentsel dönüşüme girmemiş Çeliktepe’ye bakıyordu. Hitap ettiğimiz mahallelerin farklılıklarını göz önüne aldık. şark tarafında çok disiplinli bir tasarım yaklaşımına sahip olması gereken ve aynı zamanda da şehre de estetik ve kıymet açısından katkı sunması gereken Finansbank Kristal Kuleyi inşa ettik. Bu kulenin en önemli özelliği farklı kat planlarına sahip olması ve kuleye baktığınız her yönden farklı bir görünüş vermesidir. Batı tarafında ise Çeliktepe’nin dokusu ile uyumlu daha az katlı, malzemeleri özenle seçilmiş bir yapı inşa ettik” dedi.

Cobb, toplantıda öğrencilere şu sözlerle “islakam boyu öğrenci kalmaları” tavsiyesinde de bulundu: “Öğrenmek bitmeyen bir süreç. Her yeni proje sizin dahilin yeni bir fırsat ve sınırlarınızı görebileceğiniz yeni bir deneyim. Bu sebeple çok şanslı bir meslekteyiz. Ben üniversite de dersler veren bir mimarım ve her seferinde ‘öğrenci kardeşlerim’ diye hitap ederim. Çünkü hala kendimi öğrenci olarak görüyorum.” Projenin iç mimarı süreci hakkında öğrencilere ayrıntılı bilgi veren Jose Bruguera projeyi Türkiye’den bir mimar ekibi ile birlikte hayata geçirdiklerini söyledi.

Home&Office Concept Dergisi 

Yazar Hakkında: Gurmelgyo
Emlak Haberleri
Menü özelliğini panelden aktif etmeniz gerekmektedir. (Footer Menü 1)
Projeler Haberleri
Menü özelliğini panelden aktif etmeniz gerekmektedir. (Footer Menü 2)
Güncel Haberler
Menü özelliğini panelden aktif etmeniz gerekmektedir. (Footer Menü 3)
Diğer Kategoriler
Menü özelliğini panelden aktif etmeniz gerekmektedir. (Footer Menü 4)
Tema Tasarım | Osgaka.com