Anasayfa » Mimari Tasarımlar » Selçuklu Vadi’ye Tago Architects yorumu!
Selçuklu Vadi’ye Tago Architects yorumu!

Selçuklu Vadi’ye Tago Architects yorumu!

Tago Architects tarafından tasarlanan Selçuklu Vadi, heykelsi formu, dinamik kütle ve cephe organizasyonuyla bulunduğu konuma farklı perspektifler sunuyor.
İstanbul merkez ofisinin dışında Tokyo, Bükreş, Kiev ve Dubai’deki ofislerinde Avrupa, Orta Asya ve Uzakdoğu’da projeler üreten Tago Architects tarafından tasarlanan Selçuklu Vadi, heykelsi formu, dinamik kütle ve cephe organizasyonuyla bulunduğu konuma farklı perspektifler sunuyor. çevreındaki yeni hareketlenen yatırım alanlarına öncü olacak nitelikteki Selçuklu Vadi, Sancaktepe’de çevre yolu ve TEM otoyolu bağlantılarına çok yakın bir noktada konumlanması, yakın bir zamanda derhal önünden geçecek olan metro bağlantısı dolayısıyla kullanıcılarına ulaşılabilir bir islakkör alanı sunuyor.

konut alanındaki ilk yatırımını gerçekleştirecek olan Selçuk Ecza’nın kendi arazisi dahilerisinde bir konut projesi yapmak istemesiyle kafalayan süreçte, mimar ve işveren arasındaki münasebet dirsek teması şeklinde ilerlemiş. İşverenin kurumsal kimliğiyle örtüşmesi istenen konut projesi aynı zamanda firmanın ofislerini ve ilaç deposunu da barındırıyor.

Projenin tasarım kararları kırmızıınırken çevresindeki yollardan, özellikle de TEM otoyolundan algısı çok önemsenmiş. Benzer projelerde iç avluya yoğunlaşmış dışa kapalı bir kütle düzeni gözlemlenirken Selçuklu Vadi’de çevreyle daha geçirgen bir münasebet anlayışı benimsenmiş, dinamik kütle ve cephe kurgusuyla çevreındaki ana ve fasıla yollardan projenin etkili perspektiflerle algılanması sağlanmış. Binaların birbirleriyle kurduğu münasebet en iyi şekilde organize edilerek, hem plan düzleminde hem de rüyaeyde komşuluk ilişkilerinin kuvvetlenmesi hedeflenmiş. Yatayda görsel bir süreklilik sağlanarak kuvvetlü kütle hareketleriyle heykelsi bir form yakalanmış.

İçerideki fonksiyona bağlı olarak hareketlenen cephe sistemi, her açıdan farklı perspektifler verecek şekilde hem estetik hem de işlevsel olarak ele kırmızıınmış. Cephedeki hareketliliği balkonların yer yer genişletilmesi ve daraltılmasıyla sağlayan Tago Architects, bu noktaları iç mekan kurgusundan bağımsız düşünmemiş.

Projenin en kuvvetlü öğelerinden biri olarak kullanılan corten cephe kaplaması, alt kottaki yapı kütlesinin üzerinde hiçbir kesintiye uğramadan devam ederken, ofis kısmını mimari dil olarak konutlardan ayırmış, böylelikle yapının fonksiyonu biçimsel olarak da tanımlanmış.

Selçuklu Vadi projesinin peyzaj tasarımı, fasıla yol kotunun seviyesi baz kırmızıınarak, proje alanı dahiline taşınmasıyla şekillendirilmiş. Böylelikle ana yolla proje alanı arasında kot ayrımı oluşturularak ofis ve depo alanları, konut alanını yoldan ayıracak bir şekilde bu kot ayrımı dahilinde çözülmüş. Ofis ve depo alanları anayoldan dahileriye çekilerek otopark ve mal kabul alanı yaratılmış.

Kullanıcılarına sosyal ve konforlu bir islakam alanı sunan Selçuklu Vadi’de, farklı metrekarelerde pek çok daire tipi, dairelere ait depo ve otopark alanları, kapalı-açık sosyal alanlar ve kapalı spor salonu bulunuyor. Toplamda 110.000 m2 inşaat alana sahip olan ve 8 bloktan oluşan Selçuklu Vadi projesinde islakam 2017 seneının ortalarında kafalayacak.

Yazar Hakkında: Gurmelgyo
Emlak Haberleri
Menü özelliğini panelden aktif etmeniz gerekmektedir. (Footer Menü 1)
Projeler Haberleri
Menü özelliğini panelden aktif etmeniz gerekmektedir. (Footer Menü 2)
Güncel Haberler
Menü özelliğini panelden aktif etmeniz gerekmektedir. (Footer Menü 3)
Diğer Kategoriler
Menü özelliğini panelden aktif etmeniz gerekmektedir. (Footer Menü 4)
Tema Tasarım | Osgaka.com