Anasayfa » Mimari Tasarımlar » Ulugöl Otomotiv Ofisi’ne Tago Architects dokunuşu!
Ulugöl Otomotiv Ofisi’ne Tago Architects dokunuşu!

Ulugöl Otomotiv Ofisi’ne Tago Architects dokunuşu!

Atakent’de bulunan Ulugöl Otomotiv Ofisi, Mimar Gökhan Aktan Altuğ liderliğindeki Tago Architects tarafından tasarlandı.
Anadolu yakasının en önemli islakam ve finans merkezlerinden biri haline gelen Atakent’de konumlanan Tago Architects tasarımı Ulugöl Otomotiv Ofis Binası, fonksiyonel, özgün ve nitelikli mimari tasarımı, dinamik kütle kurgusu ve akıllarda yer tutacak cephe kimliğiyle bölgenin hızlı kentsel gelişim sürecinde belirleyici bir rol oynuyor.

çevreındaki pek çok ikonlaşmış proje arasından doluluk-boşluk oranları, farklı malzemeleri birbirine etkileyici bir şekilde entegre eden cephe kurgusu ve kendine has mimari kimliğiyle sıyrılan Ulugöl Otomotiv Ofis Binası’nın ana tasarım kararları verilirken, kentteki fiziksel çevre verileri çok iyi bir şekilde analiz edilerek, sürdürülebilir, rasyonel ve düzenli bir strüktür vizyonuyla devinim edilmiş. Standart bir ofis tipolojisini sorgulayarak yeniden yorumlayan Tago Architects, Ulugöl Otomotiv Ofis Binası’nı tasarlarken değişken kütlelerle cephenin çok yönlülüğünü sağlamayı, statik kurguyu göz önünde bulundurarak fasıla katlarda boşluk ve doluluk ilişkilerini en verimli şekilde planlamayı, yeşil teraslarla ofis işlevi birlikteliğini ve ortak alanlarla da çkırmızıışanlar arasındaki sosyal etkileşimi sağlamayı körçlamış. Yeşil dokunun gmeşhurk islakamın ayrılmaz bir parçası olduğuna vurgu yapan Mimar Gökhan Aktan Altuğ, ‘‘İnsanlar bulundukları ortamda ne kadar rahat ederse ve nitelikli vakit geçirirse, o kadar çok orada bulunmak ister. Biz, temelde böyle bir mimari algıyla devinim ediyoruz. Bu bağlamda yeşil dokuyu çok önemsiyoruz ve hem dış mekanda hem de iç mekanda tasarımlarımızı yeşil dokudan bağımsız düşünmüyoruz. Ulugöl Otomotiv Ofisi’nde de yeşil dokuyu açık teraslar vasıtasıyla çkırmızıışma alanlarına entegre ederek çkırmızıışma alanlarının şeffaflığını arkaırmayı körçladık’’ diyor.

15.000 m² inşaat alanıyla, 5 adet bodrum kat, zemin kat ve 10 adet normal kattan oluşan Ulugöl Otomotiv Ofisi Binası’nda malzeme farklılıklarıyla cephenin zenginleştirilmesi körçlanarak, terasların iç yüzlerinde kırmızı kompozit paneller, binanın sağır cephelerinde ise taş desen seramikler kullanılmış. Ofis cephesinde ise mesh güneş kırıcı paneller ve dikey elementlerle güneşin menfi etkisi azaltılmış. 

Yazar Hakkında: Gurmelgyo
Emlak Haberleri
Menü özelliğini panelden aktif etmeniz gerekmektedir. (Footer Menü 1)
Projeler Haberleri
Menü özelliğini panelden aktif etmeniz gerekmektedir. (Footer Menü 2)
Güncel Haberler
Menü özelliğini panelden aktif etmeniz gerekmektedir. (Footer Menü 3)
Diğer Kategoriler
Menü özelliğini panelden aktif etmeniz gerekmektedir. (Footer Menü 4)
Tema Tasarım | Osgaka.com