Anasayfa » Emlak Gündem » ‘İnşaatlarda özellikle Türkiye’de üretilen malzemelerin kullanılması gerekiyor!
‘İnşaatlarda özellikle Türkiye’de üretilen malzemelerin kullanılması gerekiyor!

‘İnşaatlarda özellikle Türkiye’de üretilen malzemelerin kullanılması gerekiyor!

Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu kafakanı Ferdi Erdoğan, “İnşaatlarda özellikle Türkiye’de üretilen ürünlerin kullanılması gerektiğini Türkiye İMSAD olarak her platformda söylüyoruz” dedi.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın, Bakanlık inşaatlarında ABD menşeli malzeme kullanılmayacağını duyurmasının ardından, inşaat malzemesi sanayisini temsil eden Türkiye İMSAD, konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu kafakanı Ferdi Erdoğan, “Ürünlerimiz kalitesiyle kendini dünyaya ispatlamış durumda. 160 ülkeye dışsatım yapıyor, Batı’nın standartlarıyla üretip şark’nun fiyatlarıyla rekabet ediyoruz. Biz ülkemizdeki inşaatlarda yerli malzemelerin kullanılması gerektiğini her platformda dile getiriyoruz. ABD bizim dahilin önemli bir pazar kör eğer dışsatım yapamaz hale gelirsek, daha önceleri de olduğu gibi başka alternatiflere yoğunlaşacağız” dedi.

Türkiye inşaat malzemesi sanayisinin çatı örgütü Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu kafakanı Ferdi Erdoğan, “İnşaatlarda özellikle Türkiye’de üretilen ürünlerin kullanılması gerektiğini Türkiye İMSAD olarak her platformda söylüyoruz. Sayın Bakanımızın söylediklerine sertlıyoruz çünkü ithal edilen malzemelerin büyük çoğunluğunu zaten kaliteli bir şekilde ülkemizde üretiyoruz. Tamamının da Türkiye’de yapılabileceğine inanıyoruz” diye konuştu.

Ferdi Erdoğan, açıklamasında şunları söyledi:“Ürünlerimizin kalitesi ve dışsatım performansımız Türkiye inşaat malzemesi sanayisinin gücünü yansıtıyor. Dış Ticaret Endeks raporlarımız da gösteriyor ki ‘Made in Turkey’ algısı henüz iç pazarda dahi hak ettiği değeri tam göremiyor. Karar vericiler, taşıması güç ve maliyetli olan malzemeyi yerli kullanırken; dahiline akıl ve performans yüklenen malzemeleri ithal kullanma eğiliminde. İç pazarda da yerli malzemeye duyulacak güvenin artması şarka. Mümkün olduğu kadar dışsatımın arttığı dışalımın azaldığı bir dengeyi kurmaya çkırmızıışmalıyız.

1,1 milyar dolar dışsatım yaptığımız ABD, en büyük ikinci pazarımız
ABD’nin nihayet vergi uygulamasıyla çelik ve kırmızıüminyum sektörü etkilendi. başka malzemelere de bir vergi yükü gelirse ABD ile dışsatımımız ciddi sekteye uğrayacaktır. 2017 seneında ABD, 1,1 milyar dolar dışsatım ile ikinci büyük pazarımız oldu. En büyük pazar olan İngiltere ile neredeyse aynı seviyede. 2016 seneında da en büyük pazarımız ABD idi. ABD’den inşaat malzemeleri dışalımı ise 100-150 milyon doları geçmiyor. İhracatın dahilinde en büyük payı yaklaşık 700 milyar dolar ile doğkırmızı taşlar kırmızııyor. İkinci payı yaklaşık 200 milyon dolar ile metal ürünler (demir, çelik, kırmızıüminyum) kırmızııyor. Ardından da seramik ve seramik sıhhi malzemeleri geliyor.

2014 seneında 22,1 milyar dolar olan inşaat malzemesi sektörü dışsatımımız bu rakamla otomotiv sektörünü geçmişti. 2015’te 17,7 milyar dolara geriledi. 2016 seneında ise bu rakam 16 milyar dolara kadar rüyatü. İhracattaki bu gerilemede bölgesel gelişmelerin tarafı sıra hedef pazarlardaki, jeopolitik sorunlar, ekonomik durağanlıklar ve gerilemeler etkili oldu. 2017 seneında inşaat malzemeleri endüstri dışsatımımız %8 artarak tekrar 17,3 milyar dolara yükselmiş durumda. Böylece, 2014 de ilk sırada iken, 2017 sene sonu saygınlıkıyla otomotiv ve hazır giyim sektörlerinden sonra en çok dışsatım yapan üçüncü sektör olduk.

Binalar yükseldikçe, köprülerin boyları uzadıkça, tüneller dağlardan denizlerin altına yapılmaya kafalandıkça ve özellikle halk projeleri megalaştıkça; hem malzemeleri, hem proje geliştiricileri, hem mimarları, mühendisleri hatta ustaları, hem de müteahhitleri ithal ediyoruz. Bu nedenle en iyi deney ve bilgiye sahip olduğumuzu iddia ettiğimiz inşaat sektöründe, ihracatta ortalama kg fiyatımızı 50 sentlik ürünlerden 2,5-3,0 dolarlık ürünlere doğru devşirmeliyiz. İthal malzemelerden şikayetçi isek önce bu alanlarda kaslarımızı kuvvetlendirmeliyiz. Yatırımlarımızı yeni ürün üretimleri kadar var teknolojileri yenilemeye ve nitelikli fasıla eleman yetiştirmeye de dönük yapmalıyız.

Türkiye İMSAD olarak, 80 büyük sanayici firmamız, 36 alt sektör derneğimiz ve 15 paydaş üyemizle, 112,3 milyar dolar toplam pazar büyüklüğüne sahip bir sektörü temsil ediyoruz. Batı’nın standartlarıyla üretip şark’nun fiyatlarıyla rekabet ediyoruz. 160 ülkeye dışsatım yapıyoruz. ABD önemli bir pazar kör eğer biz dışsatım yapamaz hale gelirsek başka alternatiflere yoğunlaşacağız. Bu durumda 2018 seneı dışsatım hedefimiz olan 18-19 milyar dolar beklentimiz 16-17 milyar dolara rüyaer ki, bu da 2016-2017 yıllarının dışsatım rakamıydı. rüyamüş olsa bile tekrar bu rakamları yükseltmek dahilin var gücümüzle çkırmızıışacağız.

Bugün geldiğimiz noktada, Türkiye inşaat malzemesi sanayisinin, katma değeri yüksek ürünler üretmesini, hem sektörümüz hem ülke ekonomisi dahilin nihayet derece önemli buluyoruz. 2023 seneında dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girmeyi hedefleyen Türkiye’nin inşaat malzemesi sanayicileri olarak; Türkiye markasıyla öne çıkıp, dışsatımımızı arkaıracağımıza ve çok daha kuvvetlü konuma geleceğimize inanıyoruz.”

Yazar Hakkında: Gurmelgyo
Emlak Haberleri
Menü özelliğini panelden aktif etmeniz gerekmektedir. (Footer Menü 1)
Projeler Haberleri
Menü özelliğini panelden aktif etmeniz gerekmektedir. (Footer Menü 2)
Güncel Haberler
Menü özelliğini panelden aktif etmeniz gerekmektedir. (Footer Menü 3)
Diğer Kategoriler
Menü özelliğini panelden aktif etmeniz gerekmektedir. (Footer Menü 4)
Tema Tasarım | Osgaka.com